Eko škola
Dječji vrtić Maslačak, Pula
Vernalska 12
52100 Pula
Telefon: 052535615
Fax: 052535042
E-mail: maslacak@difusione.hr
Web: dvmaslacakpula.hr
Ravnatelj/ica: Morena Ravnić
Školski koordinatori: Morena Ravnić
Godina stjecanja statusa: 2014
Trenutni status: Brončani status
Projekti :
- Veliki lov na biljke - The Great Plant Hunt
Eko odbor
- Ravnateljica: Morena Ravnić
- Odgojitelji: Romina Đekić, Martina Isanović, Nika Ravnić, Ena Dellabernardina, Ana Oblak (pripravnica)
- Tehničko osoblje: Gordana Koraca
- Roditelji: Robert Verbanac, Ivana Džombić
- Djeca: Nea Butković, Mauro Radolović, Tia Grbac, Ian Verbanac
- Kumovi: Natura Histrica - Mladen Peršić ing. agr., Aqarium Pula - Matea Stankić, Herculanea Pula - Maina Marčeta Ivančić
Godišnji plan i program Eko škole
Cilj:
Upoznati se s vrstama otpada, što otpad čini i kako djelovati na smanjenje otpada.
Zadatak:
- kako i na koji način pravilno sortirati otpad u kante - plastika, staklo, papir, bio otpad, plastični čepovi, tetrapak ambalaža
- djeca kroz razne igre promišljaju i djeluju kako iskoristiti otpad te kako što manje stvarati otpad
- istražili smo na koji način plastika štetno utječe na okoliš (morski svijet)
- i dalje odlažemo bio otpad u prirodni komposter te na taj način dobivamo kompost
- priprema humusa i komposta od bio otpada (jabuke, lišće, jaja...)
- razvrstavanje otpada uz pomoć društvene igre - Razvrstavanje otpada - upoznavanje boja kanti
- Eko kamion - imitativna igra sakupljanja otpada
- metenje sobe i bacanje papira u odgovarajuću kantu za papir - razvrstavanje otpada prema sadržaju unutar dnevne sobe boravka
- izrađene instalacije za istraživanje vode od plastičnih boca
- uređenje vrtićkog okoliša, korištenje sakupljenog otpadnog materijala (plastične boce, automobilske gume…)
- čitanje slikovnica s ekološkim temama (Plastično more, Priča o Leonardu, Priča o neobičnom priljepku...)
- gledanje dokumentarnih filmova na temu onečišćenja mora (More plastike, The ocean..)
- potaknuti djecu da od kuće donose fotografije, ilustracije o zagađenju morskog svijeta, te ih senzibilizirati kako se moramo ponašati prema prirodi
- izraditi razne plakate na temu plastika u moru, životinje zarobljene u plastici...
Vrijeme realizacije i način praćenja provedbe zadataka:
Tijekom pedagoške godine 2021./2022.
- dječje izjave, zapisi, fotografije, videozapisi, dječji crteži, plakati
Nositelji:
Odgojitelj, ravnatelj, djeca.
Cilj:
Igrom, eksperimentiranjem i istraživanjem omogućiti djeci da upoznaju svojstva, karakteristike i važnosti vode u svakodnevnom životu.
Zadatak:
- omogućiti djeci da upoznaju svojstva, karakteristike i važnosti vode u svakodnevnom životu
- osigurati istraživanja i eksperimentiranja vodom (razni pokusi)
- upoznati i otkriti agregatna stanja vode - tekuće, plinovito, kruto
- uz pomoć flexi mikroskopa promatrati kapljicu vode (morska voda, slatka voda)
- pročišćavanje vode uz pomoć filter papira za kavu
- vodeni tok - praćenje kuda putuje voda
- otapanje leda (ledene kocke) - sol, šećer, soda bikarbona, ocat, ulje... - otkrivanje što najbolje otapa led
- informirati zašto je važno racionalno koristiti vodu - štednja vode
- spoznati kako sakupljati kišnicu i čemu sve ona može poslužiti
- uočavanje i otkrivanje različitosti vode - morska voda, pitka voda, izvor, kišnica..)
- korištenje kompleta za istraživanje vode - kadica, cijevi, menzure, tikvice
- stvarati uvjete za nesmetano istraživanje i promatranje protoka vode od vrha do dna (punjenje, pražnjenje, kapanje,..)
- promatranje fotografija čiste i zagađene vode (mora, jezera, rijeke, potok)
- literatura, dokumentarni film o važnosti vode – informiranje
- obilježiti DAN VODE
Vrijeme realizacije i način praćenja provedbe zadataka:
Tijekom pedagoške godine 2021./22.
- dječje izjave, zapisi, fotografije, dječji crteži
Nositelji:
Odgojitelji, ravnatelj, djeca.
Cilj:
Stvaranje poticajnog okruženja u kojem će djeca igrajući se i manipulirajući raznim materijalima i instrumentima, otkrivati i bogatiti svoje znanje, buditi znatiželju i istraživački duh, poticati kreativnost, a ujedno buditi i razvijati ekološku svijest.
Zadatak:
- i dalje osigurati djeci laboratorij u kojem će nesmetano manipulirati raznim materijalima i instrumentima
- omogućiti uvjete za kontinuirano usvajanje znanja, vještina i navika
- osigurati im prostor i uvjete za nesmetani proces istraživanja, eksperimentiranja i ujedno ih osamostaliti u provođenju raznih pokusa primjerenih za njihovu dob
- provoditi razna praćenja u vrtiću, vrtićkom dvorištu, vrtićkom vrtu i prirodi koja nas okružuje (rast biljaka, promjene u prirodi, prirodne pojave, pokusi) te izraditi razne plakate koje ćemo prezentirati u našem eko kutku koji se nalazi u laboratoriju
- upoznavanje s pravilima ponašanja u laboratoriju (pravilno korištenje ponuđenih alata, materijala i mikroskopa)
- sticanje navika o korištenje bijelih kuta i po potrebi zaštitnih naočala tijekom boravka u laboratoriju, odnosno tijekom obavljanja određenih zadataka
- vođenje brige o laboratoriju
- sakupljanje raznih kukaca, biljaka, neoblikovanog materijala, te smišljeno odlaganje u laboratorij
- izlaganja, prezentacije (dječji crteži, dječje izjave, razni pripremljeni uzorci, praćenja,…)
- osmisliti morske kade za morske životinje
- potaknuti djecu na vođenje brige o zasađenim biljkama (salati, grahu, špinatu, brokuli, krumpiru..)
Vrijeme realizacije i način praćenja provedbe zadataka:
Tijekom pedagoške godine 2021./2022.
- dječje izjave, zapisi, fotografije, videozapisi, dječji crteži, plakati
Nositelji:
Djeca, odgojitelji, ravnatelj, roditelji.
Cilj:
Upoznati djecu s biljkama koje nas okružuju i za koje pokazuju interes, te im omogućiti da ih dožive svim osjetilima.
Zadatak:
- upoznati djecu s biljkama koje nas okružuju i za koje pokazuju interes
- omogućiti im niz informacija o biljkama i na takav način stjecati znanja o njihovom uzgoju, korištenju, očuvanju i važnosti za okoliš
- sadnja i vođenje brige o biljkama, te degustacija plodova (u laboratoriju i u vrtićkom vrtu)
- sadnja u vrtićkom vrtu , te praćenje rasta i vođenje brige o biljkama u vrtu
- uočavanje, proučavanje i istraživanje samoniklog bilja
- njegovanje i bogaćenje mediteranskog otoka novim sadnicama
- nabava i sadnja mediteranskog bilja, cvijeća (automobilske gume)
- nabava i sadnja sadnica raznog povrća u razne posude
- sudjelovanje u branju vrtićkih maslina
- konzumacija i važnost uzgojenog voća i povrća za čovjekovo zdravlje
- uz pomoć flexi mikroskopa promatrati sjemenke te pratitit i bilježiti rast
- promatranje različitih vrsta graha - klijanje u vrećici
- izraditi razne plakate o biljkama
Vrijeme realizacije i način praćenja provedbe zadataka:
Tijekom pedagoške godine 2021./22.
- izjave, zapisi, fotografije, video zapisi, dječji crtež, tabelarno praćenje
Nositelji:
Djeca, odgojitelji, ravnatelj.
Cilj:
Pokušati ćemo djeci približiti život u moru na način da im stvorimo uvjete za doživljaj, istraživanje i učenje kroz igru.
Zadatak:
- uz donošenje raznih morskih materijala pokušati ćemo djeci približiti more i život u moru
- stvarati im uvjete za doživljaj, istraživanje i učenje kroz igru
- osigurati doživljaj mora, života u moru osmišljenim i uređenim prostorom, izrađenim igrama i ostalim ponuđenim sadržajima
- uzimanje mora za naše morske kade u laboratoriju, donošenje i sakupljanje raznih uzoraka: školjka, spužvi, ježa, oblutaka,…
- sortiranje uzoraka s mora u razne posudice djeci dostupne za istraživanje (pijesak, puževi, školjke...)
- kada s morskom vodom i pumpom te razne životinje iz morskog svijeta (morski jež, morski krastavac, meduze, moruzgva, morski puž, morski račić ...) – promatranje, doživljaj i vraćanje u more nakon nekoliko dana boravka u vrtiću
- promatranje raznih morskih uzoraka pod biološkim mikroskopom i fleksi mikroskopom (ljuskica ribe, riblja kost...)
- promatranje fotografija raznih morskih životinja (morski konjic, meduza, hobotnica, školjke, koralji,…) i biljaka (morska trava, morska salata,…) te otkrivanje njihove važnosti za more
- donošenje raznih riba (sardela, lignja, školjki...) te omogućiti doživljaj na način da ribu dodirnu, otkriju njene karakteristike i upoznaju se s dijelovima ribe
- gledanje videozapisa snimljenih u moru (morsko dno, stijene, trava, hobotnica, ribe ...)
- posjet Aquariumu – stručno vođeno razgledavanje riba, meduza, jastoga,…
- organizirati likovnu aktivnost u Aquariumu, te djeca prema odabiru crtaju viđeno
-
otkrivati tko i što zagađuje more
-
izrada raznih plakata na temu more, kornjače, ribe, zaštićene morske životinje...
-
nuđenje raznih literatura, knjiga, enciklopedija
-
organizirati šetnju uz mora, sakupljanje raznih materijala na morskoj obali (oblutci, školjke, stakalca...)
-
izraditi slikovnicu na temu o moru i morskim životinjama
Vrijeme realizacije i način praćenja provedbe zadataka:
Tijekom pedagoške godine 2021./22.
- fotografije, videozapisi, crteži, dječje izjave
Nositelji:
Djeca, odgojitelji, ravnatelj.
Cilj:
Nizom aktivnosti upoznati djecu sa zdravom prehranom, koliko je važno kretati se, boraviti u prirodi i baviti se sportom.
Zadatak:
- educirati djecu što je zdrava hrana te što je potrebno konzumirati da bi bili zdravi
- osvijestiti , njegovati i konzumirati zdravu prehranu iz našeg eko vrta i voćnjaka, maslinika
- osigurati i poticati sadnju raznog povrća i voća u vrtićkom laboratoriju i eko vrtu
- sadnjom povrća poticati na pozitivan stav prema povrću
- vođenje brige o vrtu (zalijevanje, održavanje vrta) i branje plodova
- educirati djecu o celijakiji – posebna prehrana djeteta u vrtiću
- zajednički izraditi plakate o zdravoj prehrani, sportu …
- osmisliti tržnicu u kojoj će djeca imati priliku kupovati sve što je zdravo za konzumaciju (voće, povrće, riba, prirodni sokovi)
- zajednički osmisliti i pripremiti zdrave obroke ( salate, kruh, juhe, smoothie, sokove…) u vrtićkoj kuhinji
- osigurati razne sprave ( penjalice, ljuljačke, slack-line, zipline…) u dvorištu za nesmetano i neprestano kretanje
- boraviti što više na dvorištu i osmisliti niz aktivnosti na otvorenom
- osmisliti i postaviti niz poligona kojima ćemo djecu potaknuti na vježbanje odnosno kretanje
- uključeni smo u projekt "Integrano učenje uz pokret" - prof.dr.sc. Lidija Vujičić, doc.dr.sc. Vilko Petrić
- organizirati branje maslina, povrća i voća
- organizirati razne boravke i šetnje šumom, livadom, voćnjacima, maslinicima, morskim obalama
- voditi brigu o vrtićkim kokama (hranjenje) te konzumiranje domaćih jaja
Vrijeme realizacije i način praćenja provedbe zadataka:
Tijekom pedagoške godine 2021./2022.
-
dječje izjave, zapisi, fotografije, videozapisi, dječji crteži, plakati
Nositelji:
Djeca, odgojitelji, roditelji, ravnatelj.
Praćenje stanja i ocjenjivanje
Ostvareni ciljevi:
- svaki dan boraviti u prirodi (dvorištu, obližnjoj šumi, livadi…)
- maksimalno iskoristit dvorište za provođenje aktivnosti, konzumaciju doručka, voća i ručka
- konzumirati što više voća, povrća … sve što pozitivno utječe na rast i razvoj djece
- bavljenje sportom - kretanje u zatvorenom i otvorenom prostoru u svakom trenutku
Realizirani zadaci:
- uz pomoć literature, raznim prospektima, slikovnicama educirali smo djecu o zdravoj hrani te koliko je važno pravilno se hraniti
- zajednički smo sadili, a kasnije brali i konzumirali povrće (blitvu, salatu, grašak…) iz vrtićkog vrta i voće (smokve, grožđe)
- vodili smo brigu o posađenim bljkama
- pripremali smo razne povrtne i voćne salate, smoothie, sokove, juhe
- osmislili smo tržnicu koju smo obogatili zdravom hranom koju djeca trebaju konzumirati (povrće, voće, ribu, mlijeko ….)
- ugostili smo roditelja u vrtiću koji nam je ispričao sve o posebnoj prehrani - ceijakiji
- neprestano smo djecu poticali na kretanje postavljenim maštovitim poligonima koji su djecu poticali na: hodanje, trčanje, skakanje, provlačenje, gađanje…
- koriste postavljene sprave( penjalice, zipline, mrežu)v..za kretanje i međusobno takmičenje tko će biti brži, uspješniji …
- vodili smo brigu o vrtićkim kokama - hranjenje
Vrijeme realizacije:
Tijekom pedagoške godine 2021./2022.
Nositelji:
Djeca, odgojitelji, ravnatelj.
Ostvareni ciljevi:
Oživljavanjem, istraživanjem i učenjem uz pomoć osmišljenog i uređenog prostora na temu more, video zapisima, zvukovima, raznim morskim materijalima približili smo djeci život u moru.
Realizirani zadaci:
- doživljaj morskog svijeta, života u moru osmišljenim i uređenim prostorom, izrađenim igrama i ostalim ponuđenim sadržajima (zvuk, slika, video zapis, mirisi, taktilni materijali,…)
- uzimanje mora za naše morske kade u laboratoriju, donošenje i sakupljanje raznih uzoraka: školjka, spužvi, ježa, oblutaka,…
- sortiranje uzoraka s mora u razne posudice djeci dostupne za istraživanje (pijesak, puževi, školjke...)
- kada s morskom vodom i pumpom te razne životinje iz morskog svijeta (morski jež, moruzgva, morski puž, morski račić ...) – promatranje, doživljaj i vraćanje u more nakon nekoliko dana boravka u vrtiću
- promatranje raznih morskih uzoraka pod biološkim mikroskopom i fleksi mikroskopom (ljuskica ribe, morska voda,...)
- promatranje fotografija raznih morskih životinja (morski konjic, meduza, hobotnica, školjke, koralji,…) i biljaka (morska trava, morska salata,…) te otkrivanje njihove važnosti za more
- promatranje fotografija raznih morskih životinja (morski konjic, meduza, hobotnica, školjke, koralji,…) i biljaka (morska trava, morska salata,…) te otkrivanje njihove važnosti za more
- gledanje videozapisa snimljenih u moru (morsko dno, stijene, trava, hobotnica, ribe ...)
- realiziran posjet Aquariumu Pula - razgledavanje
- imali smo priliku nesmetano promatrati ribe, meduze, hobotnice, krokodile…. kako se ponašaju u aquariju, kako se kreću, hrane...
- crtanje, slikanje i modeliranje na temu : Morsko dno, Spužva, Morske životinje...
- otkrili smo što je potrebno da morske životinje prežive u morskoj kadi i akvariju;
- izradili smo slikovnice, strip ekološkog sadržaja na temu: Morsko dno, Morske životinje..
- zajednički smo odgledali zanimljive dokumentarce, fotografije o morskom svijetu i otkrivali što sve zagađuje more
- zajednički smo izradili plakate o morskim životinjama (sipa, kornjača..)
Vrijeme realizacije:
Tijekom pedagoške godine 2021./2022.
Nositelji:
Djeca, odgojitelji, ravnatelj, roditelji, djelatnici Aquariuma Pula.
Ostvareni ciljevi:
- upoznavanje s biljkama koje nas okružuju
- doživljaj svim osjetilima, uzgoj i konzumacija
- stjecanje znanja o uzgoju, korištenju, očuvanju i važnosti biljaka za okoliš
Realizirani zadaci:
- omogućili smo im niz informacija o biljkama i na takav način stjecali su znanja o njihovom uzgoju, korištenju, očuvanju i važnosti za okoliš
- osigurali smo sadnju i vođenje brige o biljkama, te degustaciju plodova (u laboratoriju i u vrtićkom vrtu)
- ostvarili smo sadnju u vrtićkom vrtu
- pratili smo rast biljaka
- uspješno vode brigu o biljkama u vrtu
- starija djeca uključila su se u branje maslina
- konzumirali su voće iz vrtićkog dvorišta (grožđe, smokva) i povrća (salata, rajčica ..)
- sadnja i njegovanje mediteranskog bilja i cvijeća
- promatranje raznog sjemenja, dijelova cvijeta uz pomoć fleksi mikroskopa i biološkog mikroskopa (tučak, latica, korijen, list...)
- degustacija povrća i voća i uočavanje važnosti konzumiranja, priprema raznih smoothieja,
- promatranje i praćenje nicanja različitog sjemena (tikvica, salata, grah…)
- praćenja kroz tabelarne prikaze - klijanje, rast posađenog bilja, prikaz uzoraka promatranih pod mikroskopom
Vrijeme realizacije:
Tijekom pedagoške godine 2021./2022.
Nositelji:
Odgojitelj, ravnatelj, djeca.
Ostvareni ciljevi:
- otkrivanje novih sadržaja iz prirode
- bogaćenje znanja, buđenje znatiželje i istraživačkog duha
- buđenje i razvijanje ekološke svijesti
Realizirani zadaci:
- uspješno osiguran prostor za nesmetano istraživanje i eksperimentiranje
- usvojeno mnogo znanja, navika i vještina
- usvojena pravila ponašanja u laboratoriju
- samostalno, pravilno korištenje biološkog mikroskopa, flexi mikroskopa, povećala, pincete…
- korištenje bijelih kuta i po potrebi zaštitnih naočala tijekom boravka u laboratoriju
- uspješno osamostaljivanje u provođenju pokusa, sortiranju, slaganju materijala
- sakupljeni razni kukci, biljke, neoblikovani materijal, te odlaganje u laboratorij
- razna praćenja u vrtiću, dvorištu i u prirodi (rast biljaka, promjene u prirodi, pokusi..)
- sve što se u laboratoriju odvijalo marljivo smo zajednički pratili, bilježili, fotografirali, snimali te bogatili eko kutak raznim i zanimljivim sadržajima
- uspješno su vodili brigu o zasađenim biljkama i morskim kadama (zalijevanje, hranjenje, mijenjanje vode)
Vrijeme realizacije:
Tijekom pedagoške godine 2021./2022.
Nositelji:
Djeca, odgojitelji, ravnatelj.
Ostvareni ciljevi:
Upoznavanje sa svojstvima, karakteristikama i važnosti vode u svakodnevnom životu.
Realizirani zadaci:
- osigurali smo istraživanja i eksperimentiranja vodom (razni pokusi)
- upoznali smo i otkrili agregatna stanja vode
- uz pomoć flexi mikroskopa promatrali smo kapljice vode
- pročišćavali smo vodu uz pomoć filter papira
- otkrivali smo što najbolje otapa led
- otkrili smo zašto je važno racionalno koristiti vodu
- spoznali smo kako sakupljati kišnicu i čemu sve ona može poslužiti
- uočavali smo i otkrivali različitosti vode
- stvorili smo uvjete za nesmetano istraživanje i promatranje protoka vode od vrha do dna (punjenje, pražnjenje, kapanje,..)
- proučavanjem literature omogućili smo djeci da spoznaju niz novih spoznaja o vodi
- obilježili smo DAN VODE
Vrijeme realizacije:
Tijekom pedagoške godine 2021./2022.
Nositelji:
Odgojitelj, ravnatelj, djeca.
Ostvareni ciljevi:
- sakupljanje i pravilno sortiranje otpada
-
osvijestiti utjecaj otpada (plastike) u moru na životinje
-
iskorištavanje otpada za izradu raznih instalacija u vrtićkom dvorištu
Realizirani zadaci:
- pravilno smo sortirali otpad u kante - plastika, staklo, papir, bio otpad, plastični čepovi, tetrapak ambalaža
- ostvarili smo zajedničku radnu akciju starije djece koja su očistila dvorište, pješčanik, vrt, sortirala igračke na vanjskom prostoru
- djeca kroz razne igre promišljaju i djeluju kako iskoristiti otpad te kako što manje stvarati otpad
- istražili smo na koji način plastika štetno utječe na okoliš (morski svijet)
- izradili smo plakat sa zarobljenim životinjama u plastici
- uz pomoć imitativne igre s kamionom smo sakupljali otpad
- pročitali smo mnogo slikovnica s ekološkim temama (Plastično more, Priča o Leonardu, Priča o neobičnom priljepku…)
- razvrstavanje otpada uz pomoć društvene igre - Razvrstavanje otpada
- uređenje vrtićkog okoliša, korištenje sakupljenog otpadnog materijala (plastične boce, automobilske gume,…)
- gledali smo dokumentarne filmove o onečišćenju mora
- i dalje njegujemo naš prirodni komposter u koji svakodnevno odlažemo bio otpad
Vrijeme realizacije:
Tijekom pedagoške godine 2021./2022.
Nositelji:
Djeca, odgojitelji, ravnatelj.
Obavješćivanje javnosti i uključivanje medija
- https://www.facebook.com/100001876225960/videos/2015660555271925/
- https://www.gkc-pula.hr/hr/dogadjanja/2763/dv-maslacak-u-izlogu-citaonice-kluba-umirovljenika-pula/
- http://www.radio-maestral.hr/pula/volonterskom-akcijom-djeca-izgradila-prekrasan-hotel-za-kukce/
- http://pulskasvakodnevnica.com/index.php/2021/10/08/otvorena-izlozba-fotografija-u-sklopu-kampanje-hrvatska-volontira/
Eko kodeks
SVI MI U VRTIĆU MASLAČAK
ZNAMO DA PRIRODA NOSI SUNCA TRAČAK
ZA ČUVATI PRIRODU POTREBNO JE VOLJE
I ONDA ĆE SVIMA BITI PUNO BOLJE.
Eko himna:
KAD SUNČANO JUTRO SVANE
U ŠIJANSKOJ ŠUMI STABLA ŠIRE GRANE
TAMO JE PRIRODA ZELENA I ČISTA
SVAKA JE ŠETNJA POPUT OSLIKANOG LISTA.
UZ OBALU DOK VALOVI SE NJIŠU
KAO DA PJESMOM DOZIVAJU KIŠU
RIBE I RAKOVI OVDJE SRETNO ŽIVE
ŽELIMO DA SE TOJ LJEPOTI DIVE.
SVI MI U VRTIĆU MASLAČAK
ZNAMO DA PRIRODA NOSI SUNCA TRAČAK
ZA ČUVATI PRIRODU POTREBNO JE VOLJE
I ONDA ĆE SVIMA BITI PUNO BOLJE.
ŽIVOTINJE VOLIMO I PAZIMO
A NAŠE NA DVORIŠTU MALO I POMAZIMO
ONE ŽIVE SVUDA OKO NAS
I ZA NJIH SMO SPREMNI UVIJEK DIGNUT` GLAS.
SVI MI U VRTIĆU MASLAČAK
ZNAMO DA PRIRODA NOSI SUNCA TRAČAK
ZA ČUVATI PRIRODU POTREBNO JE VOLJE
I ONDA ĆE SVIMA BITI PUNO BOLJE.