Ekoškole
Naziv projekta: e - Twinning projekt – Tree Detectives Across Europe
Tema projekta: Fenološka promatranja
Opis projekta:
Učenici 7. b i 7.c razreda pod mentorstvom učiteljice engleskog jezika Alenke Taslak i učiteljice bioogije Leopoldine Vitković provode e - Twinning projekt pod nazivom Tree Detectives Across Europe. U projektu sudjeluju učenici 12 europskih zemalja. U suradnji s vršnjacima iz Španjolske, Poljske, Latvije, Grčke, Turske, Engleske, Francuske, Njemačke, Rumunjske, Portugala i Gruzije, učenici 7.b i 7.c razreda odredili su vrste drveća iz školskog vrta koje će pratiti tijekom proljeća. Cilj projekta je utvrditi pupa li drveće istih vrsta u isto vrijeme u različitim dijelovima Europe.
Naziv projekta: Moj kućni ljubimac
Tema projekta: Odgovornost i ljubav prema životinjama
Opis projekta:
Ovo je e twining projekt u kojem sudjeluju učenici 6.c razreda pod mentorstvom učiteljice Leopoldine Vitković i učenici 1. c razreda pod mentorstvom učiteljice Ksenije Orešković i knjižničarke Andree Dubaić Begić. U projekt su uključeni učenici iz Hrvatske, Italije, Turske, Makedonije, Srbije, Bosne i Hercegovine, Albanije, Moldavije, Rumunjske, Poljske i Grčke. Projekt će prikazati kućne ljubimce naših učenika. Dijelit će ideje o razlozima koji ih inspiriraju da imaju kućne ljubimce. Raspravljat će o vrstama kućnih ljubimaca koje imaju ili koje bi željeli imati i o načinu na koji brinu o njima. Naša ideja je omogućiti djeci da razmjenjuju priče o svojim kućnim ljubimcima: kako se zovu, kako izgledaju, što vole, kako učenici provode vrijeme sa svojim ljubimcima itd. Željeli bi da u u projektu djeca razgovaraju i o spašavanju životinja s ulice ili skloništa za životinje. Učenici različitih zemalja imat će priliku da se međusobno upoznaju, rade zajedno, razmjenjuju svoja razmišljanja i radove.
Naziv projekta: Drvokod
Tema projekta: Determinacija biljnih vrsta
Opis projekta:
Voditeljice projekta u OŠ Dore Pejačević Našice su profesorica biologije i kemije Leopoldina Vitković i profesorica informatike i fizike Anamarija Gajski. http://nasice.drvokod.eu/. Cilj aktivnosti: Promicanje ekoloških vrijednosti i održivog razvoja kroz primjenu informacijsko-komunikacijskih vještina korištenjem suvremenih tehnologija. Prepoznavanje i imenovanje drveća u neposrednoj blizini škole i obilježavanje na elektronički način. Razvijanje istraživačkog odnosa prema okolišu i dokumentiranje zapažanja putem korištenja web stranica (izraditi web stranicu koristeći besplatne i jednostavne web alate, obraditi slike te ostale multimedijske datoteke za prikaz na mrežnom mjestu). Korištenje izvora informacija dostupnih uz pomoć računalnih mreža, procjena kvalitete sadržaja i kredibiliteta računalnih stranica u svrhu vlastitog istraživanja, učenja i rješavanja problema (GOO). Samostalno korištenje računala pri pisanju i obradi tekstova, izradi tablica, te izradi i izlaganju prezentacija. Razvijanje kreativnosti i rukovanja s alatima za oblikovanje informacija i prezentaciju školskih aktivnosti u javnosti. Razvijanje ljubavi prema prirodi, zavičaju i kulturnoj baštini.
Promicati zaštitu prirode i kulturne baštine
Obilježiti Hrvatski olimpijski dan, Međunarodni dan ozonskog omotača, Dane kruha - dane zahvalnosti za plodove zemlje, Dan kravate, Dan močvara, Dan planeta Zemlje, Dane slavonskih šuma
Leopoldina Vitković, Jasminka Falamić, Sanela Mandić – Vidaković, učitelji i učenici
tijekom školske godine 2024. - 2025.
Promicati zaštitu kulturne baštine
Obilježiti Dan kravate, Odjenuti kravatu, Provesti anketu o poznavanju povijesti kravate i Izraditi kravatu od papira.
Leopoldina Vitković, Sanja Portnar, Andrea Dubaić Begić, Dubravka Kruljac, Ksenija Orešković i učenici
18. listopada
Cilj je upoznati djecu i učenike s nastajanjem kruha, približiti im blagovanje kruha i narodne običaje, te ukazati na važnost zdrave prehrane i prednosti ekološke poljoprivrede. Razvijati socijalnu osjetljivost kod učenika.
Upoznati biološku raznolikost našeg kraja i pripremiti hranu po tradicionalnim slavonskim receptima.
Ravnateljica Verica Marinović, voditeljice Eko škole: Leopoldina Vitković, Sanela Mandić Vidaković, stručna služba škole, učitelji i učenici
16. listopada
Cilj je iskoristiti potencijal školskog vrta za kvalitetniju realizaciju nastave prirodoslovlja. Poboljšati i unaprijediti terensku nastavu u školskom vrtu kao multidisciplinarnu, timsku, projektnu i praktičnu nastavu.
Obnoviti školski vrt. Održavati vrt tijekom školske godine, te provoditi nastavu u školskom vrtu.
Jasminka Falamić, Leopoldina Vitković, Sanja Portnar, razrednici, učitelji i učenici
tijekom školske godine
Razvrstavati otpad i sakupljati stari papir, čepove i baterije
Jasminka Falamić, razrednici, učitelji i učenici
tijekom školske godine
Razvijati socijalnu osjetljivost kod djece
Prikupiti financijska sredstava za pomoć najpotrebnijima.
Crveni križ, Sanela Mandić Vidaković i učenici
26. listopada
Razviti ekološku svijest i potaći socijalnu osjetljivost kod djece.
Izrada eko proizvoda na temu jabuke, te prodaja tih proizvoda. Prikupljena sredstava poslužit će kao pomoć učenicima iz socijalno ugroženih obitelji za plaćanje ekskurzija.
Ana Retih Makaj, Ančica Bolanča, Leopoldina Vitković, Jasminka Falamić, Ivana Feldi Drašinac, Slavka Đukić i učenici
18. listopada
Cilj nam je razviti svijest o ekološkoj važnosti pčela i zdravlju meda
Kroz učeničke projekte upoznati građu i način života kod pčela. Posjet pčelara i kušanje meda. Izložba likovnih radova
Leopoldina Vitković, OBŽ, OPG Dragić, Učiteljice 1. razreda, pedagoginja i učenici
9. prosinca
Osposobljavanje učenika za mjerenja i opažanja koja će pridonijeti boljem znanstvenom razumijevanju različitih ekosustava i cjelovitog sustava planeta Zemlje. Omogućavanje učeničke suradnje s uvaženim znanstvenicima i stvaranje mreže koja povezuje cijeli svijet u jedinstvenu zajednicu s opredjeljenjem djelovanja za dobrobit okoliša.
Mjeriti temperaturu zraka i tla
Leopoldina Vitković, Jasminka Falamić i učenici
tijekom godine
Podići svijest građana Hrvatske, posebice mladih, o njihovoj ulozi u stvaranju i načinu odlaganja otpada te važnosti očuvanja okoliša.
Očistiti školsko dvorište i vrt od otpada.
Leopoldina Vitković, Ksenija Orešković, Jasminka Falamić i učenici.
Rujan, 2024.
Osnažiti učenike da prepoznaju stresne situacije i potraže pomoć, te nauče metode samopomoći radi održavanja mentalnog zdravlja.
19. veljače
Razvoj prirodoznanstvenih vještina, te stjecanje različitih iskustava o svijetu koji nas okružuje.
Leopoldina Vitković, Ksenija Orešković i Anamarija Abramović i učenici
Šk god 2024. – 2025.
Cilj projekta je potaknuti učenike na istraživanje i rješavanje ekoloških izazova, koristeći interdisciplinarni pristup koji uključuje predmete iz STEM područja ili drugih.
Održiva bioSTEAM učionica
Leopoldina Vitković i učenici.
tijekom godine
Razviti svijest da je bacanje hrane globalni problem u svijetu.
Izraditi knjižicu sa receptima od ostataka hrane kako bi doprinijeli smanjenju bacanje hrane.
Leopoldina Vitković i učenici
16. listopada
UZIMAŠ LI PRIRODI, NAUČI JOJ VRATITI!
Ovdje raste najljepše cvijeće
Ovdje rosa u travi blista
Ovdje u proljeće
drveće lista.
Refren:
Ovdje se u koševe
odlaže smeće,
u Našicama raste
najljepše cvijeće.
Kada u školi
počne nastava,
s prozora se vidi
eko zastava.
Refren:
Ovdje se u koševe…
Spremna je uvijek
naša mala zelena patrola
da uvijek blista
Dorina škola.
Refren:
Ovdje se u koševe…