Ekoškole
Naziv projekta: Projekt Šafran
Tema projekta: Upoznati učenike s temom Holokausta te kroz razne aktivnosti i različite nastavne predmete podići svijest o opasnostima diskriminacije, predrasuda i nesnošljivosti.
Opis projekta:
Naša škola već je nekoliko godina dio međunarodnog projekta pod nazivom Projekt Šafran kojem učenici osnovnih i srednjih škola u spomen na milijun i pol židovske djece i tisuće druge djece stradale tijekom Holokausta sudjeluju u raznim aktivnostima na temu Holokausta s ciljem podizanja svijesti o opasnostima diskriminacije, predrasuda i nesnošljivosti. Projekt smo započeli u prosincu sadnjom lukovica šafrana u dvorištu škole čiji smo rast redovno pratili.
Projekt Šafran, osim sadnje lukovica šafrana, uključuje i druge cjelogodišnje aktivnosti.
U projekt su uključeni i drugi predmetni nastavnici koji u skladu sa svojim predmetom nastoje utjecati na podizanje svijesti o opasnostima diskriminacije, predrasuda i mržnje kao i održati važnost kolektivnog sjećanja na Holokaust koristeći ga kao primjer za prenošenje iskustava iz prošlosti.
I za kraj, kao zaključak ovog projekta mogli bismo citirati Borisa Brauna, žrtvu koja preživjela Holokaust i reći: „Nemojte nikad nikoga mrziti niti nikome nanositi zlo. Jer mržnja je nešto najstrašnije što pogađa čovjeka."
Naziv projekta: Zeleni val
Tema projekta: Na ekološki prihvatljiv način, odvajanjem otpada i zaštitom okoliša prikupiti novac koji se koristi u svrhu liječenja oboljelih od leukemije i limfoma
Opis projekta:
Naša škola se u suradnji s Policijskom upravom osječko-baranjske županije uključila u projekt udruge oboljelih od leukemije i limfoma Hrvatske (UOLL) pod nazivom „Plastičnim čepovima do skupih lijekova“. Naime, sakupljajući plastične čepove činimo dobro za okoliš, a ujedno činimo i hvalevrijedno humanitarno djelo jer za kilogram plastičnih čepova Udruga oboljelih od leukemije i limfoma dobije jednu kunu i 20 lipa. U ovu akciju uistinu se mogu svi uključiti, jer sve što trebate učiniti, jeste prikupiti što više plastičnih čepova s boca. Prikupljaju se sve vrste plastičnih čepova i poklopaca od vode, sokova, mlijeka, jogurta, sireva, deterdženata i slično, a Udruga ih predaje ovlaštenim otkupljivačima. Udruga tako pribavlja novac koji se koristiti u svrhu liječenja i omogućavanja boravka obitelji u blizini mjesta liječenja.
Cilj ovog projekta bio je na ekološki prihvatljiv način učenike volontiranjem potaknuti na humanitarni rad u zajednici te na selektivno prikupljanje i razvrstavanje otpada uz razvoj ekološke svijesti i zaštite okoliša.
Naziv projekta: Drvored generacija
Tema projekta: Sadnja okruglolisnog crvenog i zelenog javora u svrhu ozelenjavanja gradskih javnih površina i stvaranja trajne generacijske uspomene
Opis projekta:
Povod je ovom ekološkom programu ustanovljenom 2016. pod pokroviteljstvom Grada Đakova i Univerzala obilježavanje Dana planeta Zemlje, a cilj kod svake generacije učenika razviti osjećaj odgovornosti za suživot s prirodom. Šest su sadnica crvenolisnog javora, koje su metafora njihova odrastanja i stasanja na putu do zrelosti, zasadili predstavnici maturanata 4E1, 4E2, 4K, 4UR1, 4UR2 i 3Pr razreda.
Kao i prethodnih godina, svako stablo bit će označeno pločicom na kojoj je napisana generacija i razred a sve uspomene srednjoškolskih dana moći će se prepričavati u hladu krošnje već za nekoliko godina.
Radnici su gradskog komunalca, prije nego što su se lopate prihvatili ekonomisti, iskopali rupe i obavili prihranu tla i na kraju svako drvo zaštitili u skladu s pravilima struke i označili generacijskom pločicom. Grad je Ekonomskoj školi odobrio lokaciju sadnje, a Univerzal financirao nabavu javora i opreme, što je dokaz društveno odgovornog poslovanja.