Ekoškole
Naziv projekta: Zelena preobrazba
Tema projekta: Okoliš škole
Opis projekta:
Školski projekt " Zelena preobrazba" uključuje sve učenike i djelatnike škole.
Cilj je projekta razvijanje učeničkih kompetencija i vještina provedbom istraživačkih projekata i projektnih zadataka u izvannastavnim aktivnostima.
Kod učenika bismo razvijali poduzetnički način promišljanja i djelovanja, stjecanje radnih navika i razvoj osobina poduzetne osobe.
Tijekom školske godine organizirali smo tri akcije punjenja škoIskog kompostišta. AktiviraIi smo postojeće kompostište za potrebe vertikaInog vrta i edukaciju najmlađih učenika.
IzradiIi smo kamenjar i u njega posadiIi biIjke koje bojom i mirisom privIače kukce. Izgradili smo hoteI za kukce. Postavljanjem hotela za kukce i hranilice za ptice podigli bismo svijest o važnosti i utjecaju kukaca i ptica na sve nas.
Na zidanu ogradu postaviIi smo vertikaIne vrtove. Učenici njeguju i prate razvoj biljaka, prevrću i prosijavaju kompost.
Provedenim različitim aktivnostima tijekom realizacije projekta sudjelovali smo u očuvanju biološke raznolikosti i buđenju svijesti o životu u suglasju s prirodom. Ujedno smo ostvarili kvalitetne odnose unutar odgojno-obrazovnih skupina te interdisciplinarno povezali sadržaje različitih nastavnih predmeta.
Projekt je dugoročan.
Naziv projekta: Svjetski dani akcije u OŠ Antuna Mihanovića Osijek
Tema projekta: Okoliš
Opis projekta:
Projekt je proveden od 22.travnja do 3.svibnja 2024.godine. kroz zadatke
Priprema za klimatske promjene kroz bio ekonomiju
Klimatske promjene i biokemija su međusobno povezane na različite načine, a razumijevanje ove veze ključno je za suočavanje s izazovima koje donosi globalno zagrijavanje.
Zbog navedenog odlučili smo se za različite radionice recikliranja, odnosno ponovnog korištenja istih proizvoda, ali u drukčijoj uporabnoj funkciji.
1. Reciklirali smo staru školsku odjeću (uniformu) i pretvorili ju u torbice za školske papuče.
2. Reciklirali smo biljke, posadili smo sjemenke biljaka (manga i avokada). Novo izrasle biljke sad nam ozeljenjavaju učionicu.
3. Izrada platnenih torbi kako bi smanjili količinu plastike koja je postala dio naše svakodnevnice
Tijekom druge aktivnosti učenici su istraživali organsku hranu. Željeli su doznati: kakva je to hrana, koliko je ima u našim pojedinim trgovinama i imaju li oni u svojim domovima takvu hranu.
Priprema za klimatske promjene kroz navike i prehrambene obrasce
Promjenom prehrambenih navika možemo značajno smanjiti svoj ugljični otisak jer proizvodnja hrane često doprinosi emisijama stakleničkih plinova. Evo nekoliko prijedloga kako promjenom prehrambenih navika možemo smanjiti svoj ugljični otisak:
Razgovor o prehrambenim navikama i kreiranje novih jelovnika za školsku kuhinju, ali i za obitelj.
Izrada plakata - Kupnjom lokalno uzgojenih i sezonskih namirnica smanjit ćemo emisije stakleničkih plinova koje nastaju pri transportu hrane.
Prijedlozi učenika kako pravilnim prehrambenim navikama možemo utjecati na smanjenje stakleničkih plinova:
Smanjite otpad hrane Kuhajte kod kuće Povećajte unos voća i povrća
Priprema za klimatske promjene kroz kružno gospodarstvo
Kružno gospodarstvo pruža holistički pristup održivom razvoju koji je ključan za suočavanje s izazovima klimatskih promjena. Integracija principa kružnog gospodarstva u društvo i gospodarstvo može doprinijeti smanjenju negativnih utjecaja na okoliš i promicanju dugoročne održivosti planeta.
Odlučili smo prošetati gradom i vidjeti kakvi su Osječani što se tiče odlaganja otpada.
Izrada plakata na temu Recikliranje – odvajanje otpada
Priprema za promjene vremenskih prilika pod utjecajem klimatskih promjena
Istraživanje proveo učenik 8. razreda - Praćenje klimatskih promjena putem radara i vremenske prognoze.
Priprema za klimatske promjene kroz obnovu ekosustava
Učenike smo pozvali na promatranje ptica i slušanje ptičjeg pjeva. Samostalno ili uz našu pomoć identificirali su promatrane ptice, koristeći aplikaciju e-Bird.
Naziv projekta: Ekološki otisak i kako ga izračunati
Tema projekta: Okoliš
Opis projekta:
Cilj je projekta naučiti učenike kako malim promjenama ponašanja mogu smanjiti osobni ekološki otisak i otisak škole.
Aktivnim sudjelovanjem i međusobnom suradnjom učenici se upoznaju s odnosima suvremenog čovjeka i prirodnih resursa (ekološki otisak). Kroz nova saznanja potiče se ekološka svijest učenika i njihovo razumijevanje važnosti održivog razvoja.
Tijekom projekta učenici su saznali što je ekološki otisak, zašto je ekološki otisak važan, kako izračunati osobni ekološki otisak i kako smanjiti ekološki otisak potaknuti razmišljanjima o globalnom zatopljenju i sve češćim ekološkim katastrofama kao posljedicama ljudskog nemara, nebrige i nesavjesnosti uz želju da svaki pojedinac preuzme odgovornost za dio Zemlje koji zagađuje.
Ekološki otisak izračunali smo uz pomoć anketnih pitanja koja su našu potrošnju stavili u odnos s ponudom i kapacitetom našeg planeta. Zaključili smo da živimo iznad održivosti planeta i sposobnosti ekoloških sustava da nadoknade i apsorbiraju sve što potrošimo i sav otpad koji ostavljamo iza sebe.
Najčešće radimo stvari iz navike, bez mnogo razmišljanja kako to utječe na prirodu, okoliš i društvo u cjelini. Promjenom potrošačkih navika i ustaljenih obrazaca ponašanja svi mi možemo puno učiniti za našu Zemlju.