loading

Ekoškole

Regionalni edukacijsko-rehabilitacijski centar Milan Amruš, Slavonski Brod

Korisnički podaci

Regionalni edukacijsko-rehabilitacijski centar Milan Amruš, Slavonski Brod
Augustina Kažotića 34, 35000 Slavonski Brod
035447034
ured@os-mamrus-sb.skole.hr
2007
Dijamantni status 3
  • Naziv projekta: Ljekovito bilje

    Tema projekta: Od biljke do čaja

    Opis projekta:

    Cilj: Poticati zdrave životne navike, razvijati odgovornost, svijest i brigu o biljkama, jačati senzorna iskustva (miris, okus i dodir)

    Namjena: Razvijati svijest o važnposti i upotrebi različitog vrsta bilja, briga prema prirodi, sposobnost upotrebe stečenih znanja i vještina u svakodnevnom životu i radu.

    Način realizacije: 1. Razgovor o biljkama i čaju 

    2. Sadnja mente

    3.Zalijevanje i njega 

    4. Berba listova

    5. Sušenje 

    6.Priprema i kušanje čaja

    7. Prezentacija i čajanka

    image

  • Naziv projekta: Sobno bilje

    Tema projekta: Naša razredna biljka

    Opis projekta:

    • Cilj:  Razviti osjećaj odgovornosti brige i ustrajnosti kroz svakodnevnu skrb o biljci te promicati svijest o važnosti prirode i ekologije.
    • Namjena: Poticati razvoj perceptivnih, kognitivnih, komunikacijskih i socijalnih vještina kroz svakodnevno, aktivno sudjelovanje u brizi o biljci.
    • Način realizacije:Učenici zajedno s razrednicima biraju ili donose biljku koju sade u svom razredu, njeguju i prate tijekom cijele školske godine. Bilježe promjene koje se događaju te na kraju izlažu biljke drugim učenicima.

    image

  • Naziv projekta: Staro za novo - od stare odjeće do tepiha

    Tema projekta: Iskorištavanje otpada

    Opis projekta:

    Cilj
    Poticanje ekološke svijesti kroz recikliranje
    Razvoj motoričkih i socijalnih vještina
    Jačanje kreativnosti i timskog rada

    Namjena
    Recikliranje tekstila i stvaranje uporabnog predmeta

    Način realizacije
    1. Razgovor o otpadu i recikliranju
    2. Prikupljanje stare odjeće
    3. Rezanje i priprema materijala
    4. Tkanje na tkalačkom stanu
    5. Završna obrada
    6. Izložba i prezentacija

    image

Korak 1

Članovi odbora

  1. Nataša Čošić, ravnateljica
  2. Marina Sedlo, pedagog
  3. Sanja Soldan, učitelj edu-reh, koordinator Eko škole
  4. Dražen Kereta, domar
  5. Iva Krpan, tajnica
  6. Maja Paladinić, učenica
  7. Ivana Jagodar, roditelj
  8. Marija Vrbljančević, predstavnica lokalne zajednice

 

image

Korak 3

Plan djelovanja

Otpad

Uočiti da postoje različite vrste otpada, stvoriti naviku razvrstavanja otpada, upoznati opasni otpad- naučiti da postoji tzv. korisni otpad uočiti da recikliranjem smanjujemo količinu otpada, ali i štedimo, stvoriti naviku štedljivog ponašanja i smanjivanja otpada, upoznati neke načine iskorištavanja otpada u ukrasne i uporabne svrhe, uočiti pogrešne navike u zbrinjavanju otpada, surađivati s lokalnom zajednicom, osvještavati članove lokalne zajednice o uočenim neprihvatljivim navikama i ponašanjima, ukazivati na ljepotu prirode bez otpada, djelovati djelima i porukama na svijest učenika, ali i na svijest članova lokalne zajednice.

 Skupljanje, selektiranje i zbrinjavanje papirne ambalaže i baterija. Rad Eko skupine - kontrola i održavanje čistoće školskih prostorija i okoliša. Upoznavanje roditelja i djelatnika škole na roditeljskim sastancima i sjednicama s ekoprogramom i planom djelovanja naše škole, te ostvarenim rezultatima. Korištenje recikliranog papira (u obliku papirnatih ubrusa i toalet papira, za izradu radnih listića i dopisa, obavijesti unutar škole. Izrada tepiha od stare odjeće. Izrada senzornih eko vrećica. Izrada adventskih vijenaca i ukrasa za bor od recikliranih i prirodnih materijala. Postavljanje pozitivnih i motivirajućih EKO poruka na oglasna mjesta.

 Svi djelatnici i učenici škole,Eko skupina, Eko koordinator.

Tijekom školske godine 2025./2026. Objava na web stranici škole.

Voda

Upozoriti na nedostatak pitke vode na Zemlji, upoznati biljni i životinjski svijet svijeta u pitkoj vodi i utjecaj onečišćenja vode na taj svijet, razvijati svijest o potrebi štednje pitke vode, osvještavati učenike o potrebi štednje vode, razvijati svijest o potrebi očuvanja izvora pitke vode, informirati sve učenike o načinima uštede energenata koristeći primjerenu razinu podrške.

Upućivanje učenika na pravilno korištenje vode iz slavine. Održavanje vizualnih uputa i natpisa o štednji energenata iznad slavina. Obilježavanje Svjetskog dana voda.

 Svi učitelji, stručna služba škole, voditeljica eko skupine.

Praćenje i bilježenje aktivnosti tijekom školske godine. Izvještaj na kraju šk.godine 2025./2026.

Energija

Upoznati način proizvodnje električne energije, uočiti da potrošnja električne energije kao i drugih energenata ovisi isključivo o našem ponašanju, osvijestiti učenike, djelatnike škole i mještane da smanjenjem potrošnje štedimo novac, ali i druge energente.

 Upućivanje učenika na pravilno korištenje i štednju električne energije. Održavanje vizualnih uputa i natpisa o štednji energenata iznad prekidača.

Svi učitelji, stručna služba škole, voditeljica eko skupine.

Praćenje i bilježenje aktivnosti tijekom školske godine. Izvještaj na kraju školske godine 2025./2026.

ODRŽIVI RAZVOJ I BIORAZNOLIKOST

Razvijanje solidarnosti i empatije prema ljudima, poticanje vršnjačke podrške, odgovornosti prema svim živim bićima i okolišu stjecanje znanja o raznolikosti prirode i razumijevanje složenih odnosa između ljudi i okoliša, razvijanje osobne i društvene odgovornosti nužne za održivost razvoj motivacije za djelovanje na dobrobit okoliša i ljudi u užoj lokalnoj sredini, promišljanje i stjecanje spoznaja o uzrocima i posljedicama ljudskog utjecaja na prirodu, aktivno djelovanje u školi i zajednici s ciljem prepoznavanja potreba, osmišljavanja rješenja i konkretnog doprinosa zajednici, poticanje razmišljanja orijentiranog prema budućnosti i razvijanje osobne odgovornosti prema budućim generacijama kao osnovnog preduvjeta za stvaranje društva temeljenog na održivom razvoju.

  • Prijatelji prirode-ekološke aktivnosti vezane uz eko datume, radionice
  • Naša razredna biljka
  • Od biljke do čaja

Eko koordinator, Dajana Mandić, Mirjana Petrić, Skupina Vrtlarenje.

 Bilježenje i vrednovanje aktivnosti tijekom školske godine. Izvješće na kraju školske godine 2025./2026.

ZDRAV ŽIVOT

Usvojiti koncept značenja riječi zdravlje kao važnog čimbenika života čovjeka te preduvjeta i pokazatelja održivog razvoja društva u cjelini, poticati odgovoran pristup prema osobnom zdravlju te odgovoran i solidaran odnos prema zdravlju drugih ljudi, prepoznati i pravilno izabrati zdrave životne navike i ponašanja, izbjegavati navike i ponašanja štetne za zdravlje i sigurnost te upoznati načine prevencije bolesti, razvijati pravilne vještine i postupke pri ublažavanju posljedica narušenog zdravlja, usvojiti znanja i vještine kako pomoći sebi i drugima te kada i kako potražiti stručnu pomoć, usvojiti osnovna znanja i vještine za pozitivan stav i odgovorno ponašanje usmjereno prema zdravlju koje doprinosi očuvanju zdravlja i poboljšanju kvalitete života.

 Obilježavanje Dana zahvalnosti, Obilježavanje Svjetskog dana pješačenja, Mjesec borbe protiv ovisnosti, Poštujemo različitosti: Međunarodni dan osoba s invaliditetom (3.12.), Međunarodni dan osoba s Down sindromom (21.3.), Ljubičasti dan (26.3.), Svjetski dan svjesnosti o autizmu (2.4.).

 Eko skupina, školska zadruga, Sportska skupina, Školski psiholog, svi učitelji.

Bilježenje aktivnosi tijekom školske godine. Izvješće na kraju školske godine 2025./2026. Objava na web stranici škole.

Korak 4

Izvješće o provedenim aktivnostima Ekoškole

PRAĆENJE I BILJEŽENJE STANJA U UNUTARNJEM I VANJSKOM PROSTORU ŠKOLE

Osvještavanje učenika na promatranje i uočavanje promjena u užoj školskoj okolini. Praćenje zadanih uputa i bilježenje promatranog (fotografijom,usmenim ili pisanim izričajem), sukladno mogućnostima i sposobnostima svakog učenika. Sudjelovanje u raspravi o zatečenom stanju i mogućnostima poboljšanja.

Neposredno promatranje okoline, fotografiranje stanja u okolini. Praćenje slijeda upute (verbalne/vizualne). Prezentiranje stanja u okolini uz podršku vizualnu. Sudjelovanje u raspravi uz razrađene strategije podrške. Donošenje zaključaka i odabir mogućnosti poboljšanja stanja (uz vizualnu podršku).

EKO patrola

Sanja Soldan

Rujan 2025.- svibanj 2026.

PRAVILNO ODLAGANJE OTPADA U UNUTARNJEM I VANJSKOM PROSTORU ŠKOLE

Prepoznavanje i imenovanje otpada. Pravilno razvrstavanje otpada. Poticanje drugih učenika na pravilno odlaganje otpada. Učenje po modelu - demonstracija pravilnog odlaganja otpada vlastitim primjerom.

Povezivanje otpada iz neposredne okoline sa slikovnim aplikacijama. Priradnost/nepriradnost grupi (kante za otpad) - uspješno praćenje učenika, bilježenje rezultata promatranja,fotografiranjem, usmenim/pisanim izričajem, uz primjenu razrađenih strategija podrške i poštujući mogućnosti i sposobnosti svakog učenika.

EKO patrola

Sanja Soldan

Rujan 2025.- svibanj 2026.

VIZUALNA PODRŠKA O ŠTEDNJI ENERGENATA

Prepoznati i imenovati slikovnu aplikaciju vezanu uz štednju energenata (voda, struja). Pratiti tijek upute - postavljanje vizualne upute na za to predviđeno mjesto - iznad prekidača i slavina.Uočiti promjene u okolini (oštećena slikovna aplikacija, nedostatak slikovne aplikacije). 

Izrađena vizualna podrška o štednji energenata. Postavljene slikovne aplikacije u unutarnjem prostoru škole.

EKO patrola

Sanja Soldan

Rujan 2025.-svibanj 2026.

Slike o provedenim aktivnostima Ekoškole

PRAĆENJE I BILJEŽENJE STANJA U UNUTARNJEM I VANJSKOM PROSTORU ŠKOLE
image
PRAVILNO ODLAGANJE OTPADA U UNUTARNJEM I VANJSKOM PROSTORU ŠKOLE
image
VIZUALNA PODRŠKA O ŠTEDNJI ENERGENATA
image

Korak 6

Dokumenti

image
image
image
Dan kravate
https://rerc-mamrus-sb.skole.hr/dan-kravate/
Školski uskrsni sajam
https://rerc-mamrus-sb.skole.hr/skolski-uskrsni-sajam/
Dan Eko škole
https://rerc-mamrus-sb.skole.hr/obiljezavanje-svjetskog-dana-voda-dana-planeta-zemlje-i-dana-eko-skole/
Eko aktivnosti, radionice, pokusi
https://www.facebook.com/radioslavonija/posts/radionice-pokusi-%C4%8Di%C5%A1%C4%87enje-okoli%C5%A1a-sadnja-biljaka-recikla%C5%BEai-brojne-druge-aktivno/1665511798908445/
Smotra zadruga
http://rerc-mamrus-sb.skole.hr/37-smotra-ucenickih-zadruga-republike-hrvatske/

Projektni dan/tjedan

Dana planeta Zemlje
20.-24.4.2026.

U sklopu obilježavanja Dana planeta Zemlje, učenici su tijekom tjedna 20.-24.4.2026. kroz razgovore, radionice i edukativne sadržaje učili o načinima očuvanja našeg planeta. Poseban naglasak stavljen je na pravilno razvrstavanje otpada i važnost recikliranja. Učenici su sudjelovali u aktivnostima sortiranja otpada te su, zajedno s učiteljima, prikupljali smeće u okolišu škole, aktivno doprinoseći uređenju i očuvanju svoje zajednice.

image

Korak 7

Ekokodeks i himna

NE BACAJ SMEĆE PO ŠKOLI I OKOLIŠU, NEGO ...

ZBOG SREĆE VEĆE - OTPAD BACI U KANTU ZA SMEĆE.

MANJE POTROŠENOG PAPIRA - VIŠE ŠUMA I KISIKA.

SKUPLJAJ STARI PAPIR - SPASI DRVO.

NE ŠARAJ PO ŠKOLSKOM NAMJEŠTAJU - UZMI KRPU I BRIŠI PRAŠINU.

ZA LJEPŠI SVIJET - POSADI JEDAN CVIJET.

POŠTUJ LJUDE, POŠTUJ PRIRODU - ŠTEDI VODU, ŠTEDI ENERGIJU.

AKO SE SVI EKO UDRUŽIMO I SUNCE NAM PRIDRUŽIMO,

ZEMLJA ĆE BLISTATI, SMEĆE ĆE NESTATI...

Draga djeco, svi u zbor, postignimo dogovor.

Želimo da uvijek blista Naša Zemlja, čista, čista.

Počistimo ulice, škole, kuće, vrtiće,

posadimo svagdje cvijeće, pokupimo baš sve smeće.

Čuvaj šumu, svako drvo, Nek nam to bude prvo.

Čistu vodu, čisti zrak, za svoj život treba svak'.

Draga djeco, svi u zbor, postignimo dogovor.

Želimo da uvijek blista Naša Zemlja, čista, čista.

Partneri

Partneri Ekoškola

Hvala našim partnerima na izvrsnoj suradnji i potpori pri realizaciji programa međunarodne Ekoškole u Republici Hrvatskoj