Ekoškole
Naziv projekta: Snaga biljnog svijeta
Tema projekta: Onečišćenje vode i tla - mogućnosti procesa fitoremedijacije
Opis projekta:
Cilj projekta je osvijestiti važnost biljaka kao proizvođača kisika, pročišćivača vode i tla te izvora hrane i staništa za mnoga živa bića.
Obrazloženje: Deforestacija i smanjivanje zelenih površina znatno utječe na količinu kisika u zraku. Kako bi se nadomjestila smanjena količina kisika, potrebno je obnoviti njegove izvore, odnosno posaditi ili posijati nove biljke. Osim djelovanja na zrak, postoji potreba za obnavljanjem tla i voda. Dokazano je da su biljke jedan od najučinkovitijih prirodnih faktora sposobnih za pročišćavanje onečišćenih tla i voda.
Postupci u kojima se biljke koriste za smanjenje koncentracije ili učinka toksičnih tvari nazivaju se fitoremedijacija. Prilikom provođenja fitoremedijacije koriste se cijele biljke, enzimi ili mikroorganizmi oko korijenja. Biljke korijenom unose onečišćujuće tvari koje se uskladište u nadzemnim dijelovima (fitoakumulacija i fitofiltracija) ili se ograniči njihovo kretanje (fitostabilizacija). Istraživanja su pokazala vrlo pozitivne učinke fitoremedijacije kao što su visoka učinkovitost pri manjim koncentracijama onečišćujućih tvari, ekološka prihvatljivost, ekonomičnost i mogućnost provedbe na velikoj površini. Uz našu školu teče potok u koji se ulijevaju otpadne vode iz kućanstava kao i okolnih poljoprivrednih parcela. Potok jednim dijelom prolazi kroz školsko zemljište. Budući da se stanovništvo u velikoj mjeri bavi poljoprivredom, postoji pretpostavka da su u potoku prisutni tragovi umjetnih gnojiva, pesticida i herbicida. Kako bi se poboljšala kvaliteta vode potoka, a zatim i raznolikost organizama koji žive u ili uz njega, potrebno ga je pročistiti. Sadnjom određenih vrsta biljaka uz potok započet ćemo proces fitoremedijacije koji bi se odvijao duži niz godina. Pokazalo se da, od drvenastih biljaka, vrba i topola imaju vrlo dobru sposobnost akumuliranja nekih teških metala (nikal, kadmij, cink, olovo), anorganskih i organskih spojeva zbog čega bi bile pogodne vrste za sadnju uz navedeni potok. Široko rasprostranjene i otporne vrste, kao što su trska, rogoz, obični oblić te uspravni ježinac, pokazale su se učinkovitima u procesu fitoremedijacije. Biljke koje se mogu koristiti za pročišćavanje otpadnih voda su i žuta perunika, obični protivak, purpurna vrbica i vodena metvica.
Osim uloge pročišćivača, spomenute biljke imaju vrlo važnu ulogu kao medonosne biljke i u privlačenju raznovrsnih oprašivača. Među najugroženijim oprašivačima su danas pčele kojima bi se sadnjom ovih cvjetnica proširilo stanište, a s vremenom i njihova brojnost. Raznovrsne biljke privlače različite vrste životinja koje mogu nastaniti površinu i/ili unutrašnjost biljke te se mogu hraniti svim njezinim dijelovima. Uz to, proširenjem biljnog staništa, veća je mogućnost pojave Natura 2000 životinjskih vrsta. Ciljna skupina životinja su i neke vrste kornjaša i ptica koji se smatraju indikatorima bioraznolikosti. Kroz ovaj projekt očistit ćemo potok od nakupljenog granja. Dio potoka koji se nalazi na zemljištu u vlasništvu škole, proširi smo i produbili te smo u potoku i uz potok posadili biljne vrste koje slove kao učinkovite u procesu fitoremedijacije. Uz edukaciju učenika o fitoremedijaciji i edukaciju roditelja, kontinuirano ćemo pratili promjene kroz analize vode i analize tla, budući da je za pouzdane rezultate potreban duži niz godina. Rezultate našeg istraživanja podijelit ćemo sa širom zajednicom putem medija, web stranice škole, tiskanje i podjelu brošura i sl.
U svibnju 2024. godine naša učiteljica prirode i biologije Marta Černi predstavila je projekt na međunarodnoj konferenciji u Sloveniji. Projekt je izazvao interes nazočnih.