Ekoškole
Naziv projekta: Trogirski rafijoli
Tema projekta: Izrada suvenira od recikliranog materijala
Opis projekta:
Učenici OŠ Petar Berislavić zajedno s učiteljicom biologije i kemije, Ivanom Bilić, zadnjih nekoliko godina rade na promoviranju trogirskog rafijola. Ove godine ostvarena je i suradnja s trogirskim Društvom Kameni cvit koje je pokrenulo inicijativu upisa trogirskog rafijola u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske kao nematerijalne baštine. Ova manifestacija održala se na otoku Braču, a naši učenici sudjelovali su u istoj. Ovu priliku dobili su na poziv društva Kameni cvit iz Trogira, koje radi na očuvanju kulturne i povijesne baštine grada Trogira te u suradnji sa Srednjom strukovnom školom iz Trogira.
U projekt su se uključili i učenici eko grupe najviše u izradi suvenira koji izgledaju kao trogirski rafijoli. Sami suveniri se izrađuju na ekološki prihvatljiv način, a recept je sljededeći: reciklirani papir usitniti na manje papiriće, papiriće staviti u vruću vodu da omekšaju, zatim ih izmiksati štapnim mikserom i dodati drvofix. Nakon što se dobije kaša od papirića, treba je staviti u kalupe za rafijole. Od glinamola se napravi model suvenira i drveni kalup u koji se polaže model. Zamiješa se smjesa za silikon te se silikon ulije u postavljene kalupe. Ostavi se neko vrijeme da se smjesa stisne.
Učenici su predstavljali suvenire na kojima je utisnuto ime grada Trogira što na izričito lijep način predstavlja gradsku tradiciju u svijetu.
Naziv projekta: Vrtići i škole se vole (Dani cvijeća u Trogiru)
Tema projekta: Sadnja cvijeća u DV Trogir
Opis projekta:
Na pisani poziv za suradnju iz dječjeg vrtića „Vrabac“ odazvali su se učenici OŠ Petar Berislavić kako bi zajedno sadili cvijeće. Učenici su krenuli 7.5.2024. u park Malariju zajedno sa svojim učiteljicama. Prvo su se poigrali automobilskim gumama u koje su kasnije sadili sadnice ružmarina i lavande. Potom su učenicima djelatnici Parkova i nasada objasnili i demonstrirali pravi način sadnje. Djeca su se rado dala na posao. Kako su im pokazali stručnjaci, naučili su kopati rupe, vaditi sadnice iz lončanica, odvajali žilice da biljka lakše uzme hranu, vodu i kisik iz zemlje te da lakše procvate. Na kraju su ravnali zemlju i konačno zalili biljke. Zatim su te gume u koje su sadili biljke zajedno oslikali. Djeca su bila jako ponosna urađenim te pokazali interes i za buduću suradnju.
Naziv projekta: Korak više na putu-korak prema zdravijem duhu
Tema projekta: Hodanjem do zdravijeg života
Opis projekta:
S obzirom na to da se 15.10. obilježava Svjetski dan pješačenja, učenici OŠ Petar Berislavić u pratnji svojih učiteljica, odlučili su obilježiti taj dan na poseban način. Prohodali su više od 10 km (od OŠ Petar Berislavić do hotela Medena i natrag). Krenuli su u 8 sati i putem se prisjetili usvojenih prometnih pravila. Potom su promatrali gospodarske djelatnosti sumještana, uživali u mirisima i šumu mora. Nakon toga uslijedila je igra (odbojka na pijesku, nogomet, plivanje…) koja se prekidala kako bi se nešto pojeli i nadoknadili potrošenu energiju.Učenici su i skupljali otpad s plaže te načinili vršu. Putem natrag posjetili su i marinu Baotić. Vratili su se puni dojmova i s osmijehom na licu.