
Ekoškole
Naziv projekta: Veća konzumacija svježe i neprerađene hrane
Tema projekta: Priprema zdrave učeničke marende
Opis projekta:
Cilj projekta je osvijestiti učenike o važnosti neprerađene hrane te štetnim učincima procesuirane hrane koja sadrži aditive.
Nastavnici će u razredima kroz svoje predmete organizirati predavanja i radionice kako bi se učenici upoznali s ovom tematikom.
Cilj ovog projekta je senzibilizirati učenike za probleme okoliša, prepoznati okoliš kao vrijednu baštinu koju treba zaštititi i razviti vještine održivog života. Učenici će stvoriti pametna rješenja za zaštitu okoliša koristeći digitalne alate i inovativne metode. Također će iskusiti interakciju surađujući sa svojim vršnjacima i razvijati ekološku svijest kroz zajedničke studije.
Zadatak uključuje učeničke suradničke radove kao što su digitalni posteri, prezentacije, e-knjige, videozapisi i prijedlozi ekološki prihvatljivih rješenja. Osim toga, cilj nam je poboljšati prakse ekološke svijesti u našoj školi integriranjem znanja i vještina stečenih tijekom projekta u školske aktivnosti i rutine.
Koordinatorice, ekoodbor- nastavnici uključeni u projekt Ekoškole sa svojom grupom učenika
Tijekom čitave školske godine 2025./2026.
Cilj je bio utvrditi stanje vodovodnih cijevi i naći rješenja i prijedloge za štednju vode
Pregledane su cijevi, utvrđeno je da neke slavine kapaju i da poneki učenici ostavljaju vodu da teče dok se peru ruke.
Stavljeni su plakati upozorenja koji podsjećaju na štednju vode.
Učenici 1.c razreda, smjer prehrambeni tehničar
siječanj - travanj 2026.
Cilj je bio utvrditi stanje okoliša i predložiti ideje za uređenje zelenog kutka.
Utvrđeno je da postoji potencijal za dodatno ozelenjavanje.
postoji potencijal za dodatno ozelenjavanje i uređenje.
Urađena je akcija ozelenjavanja okoliša, postavljena je fontana sa sukulentima, posađena trava te dodan vodeni element
1a, 1b, 1g, 3a
ožujak - travanj 2026
Cilj je bio provjeriti ima li gubitaka energije i gdje se najviše rasipa te dati prijedloge za smanjenje gubitka energije.
Promatrali smo gase li se svijetla kad učionica nije u uporabi, provjeravali prozore, jesu li otvoreni pri grijanju.
1.c
siječanj - travanj 2026.
Cilj je bio istražiti koliko imamo kanti za odlaganje otpada te jeli učenici pravilno odlažu otpad.
Izvršena je aktivnost, utvrđeno je da svaki kat ima posude za odvojeno prikupljanje otpada (papir, plastika, miješani), te da učenici vode računa o primjerenom odlaganju.
3.c , 4.c
ožujak - travanj 2026.
Otpad je veliki problem danas,
predstavlja opasnost za nas.
Oko nas je smeća sve više
i planet Zemlja sve teže diše.
Tako je i našem gradu,
ne možeš više uživati u hladu.
S Karepovca se širi miris metana,
amonijak mu je također velika mana.
I sumporne pare tu postoje
a i nebo nekad bude žute boje.
„Zdrav duh u zdravom tijelu!“, ljudi kažu.
Uvjeravam vas da te riječi ne lažu.
Čiste vode treba piti
pa ćemo ljepši, jači i zdraviji biti.
Dovoljna je jedna jabuka dnevno,
bit ćeš zdraviji i tjelesno i duševno.
Sve što je potrebno je naša dobra volja
i Zemlja bi mogla biti deset puta bolja.
Zato prestani s glupiranjem,
započni s recikliranjem.
Novine baci u kantu plavu,
pokaži akciju pravu.
Plastiku ne ostavljaj po putu
već odloži u kantu žutu.
Zelena rješava te stakla,
doći će do pravog eko spektakla.
Smanjiti otpad trebamo pod hitno,
za naš opstanak to je bitno.