Ekoškole
Naziv projekta: „Najljepši školski vrtovi“
Tema projekta: Naš smo vrt prijavili na HRT-ov natječaj pod nazivom Najljepši školski vrtovi 2024. koji je dio ekološko-obrazovnog projekta.
Opis projekta:
Učenici i djelatnici naše škole već niz godina brižno paze na uređenje školskoga vrta ulažući vrijeme, trud i ljubav. Ove su godine odlučili ponosno pokazati svoj vrt široj javnosti i podijeliti znanje o biljkama te metodama njihova održavanja i brige. Naš smo vrt prijavili na HRT-ov natječaj pod nazivom Najljepši školski vrtovi 2024. koji je dio ekološko-obrazovnog projekta. Naime, svaka škola, pa tako i naša, oblikuje vrt prema vlastitim mogućnostima i u skladu s klimatskim i drugim uvjetima, čuva bogatstvo i biološku raznolikost koristeći se ukrasnim i autohtonim biljem svojega podneblja.
Dana 7. listopada 2024. OŠ Neorić-Sutina posjetilo je prosudbeno povjerenstvo HRT-a kako bi snimili školski vrt i dvorište te kako bi intervjuirali učenike. Ravnateljica Nada Dundović, učenici trećega razreda i njihova učiteljica Ana Marinković proveli su povjerenstvo školskim vrtom. Učenici su pokazali znanje, ali i vješto snalaženje pred kamerom sudjelujući u razgovoru bez imalo treme.
Za učenike i djelatnike ovo je bilo jedno novo i hvalevrijedno iskustvo. S nestrpljenjem iščekujemo rezultate natječaja te s ljubavlju nastavljamo brigu o vrtu!
Sreća - to je biti s prirodom, gledati je i s njom govoriti. L. N. Tolstoj
Naziv projekta: DANI KRUHA
Tema projekta: GAŠPINA MLINICE
Opis projekta:
- 10 listopada 2023. učenici nižih razreda (1.-4.) posjetili su Gašpina mlinicu i obilježili Dane kruha, razgledavali mlinicu i uživali u prirodnim ljepotama rijeke Jadro.
Naziv projekta: DANI VODA
Tema projekta: Svjetski dan voda – 22. ožujka
Opis projekta:
Naslovnica / Vijesti / Učenici OŠ Neorić-Sutina na izvoru rijeke Jadro
Autor/ica Ferata
Objavljeno: 10 travnja, 2024
Izvor: OŠ Neorić-Sutina
Učenici nižih razreda OŠ Neorić-Sutina Svjetski dan voda – 22. ožujka obilježili su izvanučioničkom nastavom na izvoru rijeke Jadro, gdje je cijeli prostor oko izvora uređen kao jedna otvorena učionica s edukativnim i rekreacijskim parkom koji je izgrađen na prostoru nekadašnjeg tupinoloma. Pritom su upoznali povijest rijeke Jadro s čijeg je izvora putem akvedukta vodu koristio i car Dioklecijan.
Uz sami izvor rijeke koji je zaštićen kao ihtiološki rezervat, uređeno je izletište čiji resursi nude više aktivnosti vezanih za upoznavanje rijeke Jadro. Učenici su kroz predavanje upoznali endemske ribu Mekousna pastrva zvanu Solinka. Na likovnoj radionici su posebnom tehnikom mozaika izrađivali ribe ili motiv po želji koristeći obojane komadiće glinamola. Slušali su predavanja o živom svijetu u i oko rijeke, upoznali se sa sadržajima taktilnog parka, gledali edukativni animirani filma o rijeci Jadro. Posebno je bio zanimljiv bunker preuređen u interpretacijski centar Mekousne pastrve u kojem se nalazi interaktivna karta rijeke Jadro na kojoj su učenici mogli istražiti o flori i fauni same rijeke. U kupoli bunkera je periskop prirode i interaktivna projekcija ‘hod po vodi’.