Ekoškole
Naziv projekta: Ekološki projekt - Skupljajmo zajedno stare baterije
Tema projekta: Skupljanje starih baterija
Opis projekta:
Učenici i djelatnici OŠ Brda uključeni su u projekt skupljanja baterija već par godina. Prošle šk. godine prikupili smo ukupno 442,2 kg starih baterija koje su potom pravilno zbrinute u suradnji s tvrtkom FRIŠ d.o.o. iz Križevaca. Organizirali smo natjecanje na nivou škole te su učenici prvoplasiranog i drugoplasiranog razreda osvojili nagradni izlet i eko radionicu "Upoznaj rijeku" (Jadro). Nastavili smo s ovim projektom i ove školske godine. U drugom tjednu II. polugodišta pripadnici Eko patrole su uz pomoć školskog domara izvagali prikupljene stare baterije svih razrednih odjela. Podatke o kilogramima su upisali u predviđenu tablicu. Nakon vaganja original tablice su spremili u registrator Eko škole, a kopiju postavili na pano Eko patrole. Ista aktivnost ponovljena je u drugom tjednu svibnja. Do sada smo skupili 428,10 kg.
Naziv projekta: Projektni dan
Tema projekta: Otpad nije smeće!
Opis projekta:
Projektni dan pod nazivom “Otpad nije smeće” održan je 14. ožujka 2024. godine u OŠ Brda. Ovaj događaj bio je usmjeren na podizanje svijesti o važnosti pravilnog zbrinjavanja otpada, s posebnim naglaskom na električni i elektronički otpad (EE otpad).
U provedbi Projektnog dana sudjelovali su svi učenici naše škole od 1. do 8. razreda. Održano je ukupno 20 radionica na temu “Otpad nije smeće!” kroz koje su učenici naučili kako pravilno razvrstavati otpad te kako recikliranje doprinosi smanjenju ekološkog otiska. Učiteljice su potaknule učenike da otpad pretvore u ukrasne ili uporabne predmete, čime se promiče koncept cirkularne ekonomije.
U suradnji s Gradskim kotarom Brda i tvrtkom Tehnomobil iz Splita, škola je organizirala akciju prikupljanja EE otpada. Ova inicijativa, koja je doprinijela očuvanju okoliša, potaknula je svijest o važnosti pravilnog zbrinjavanja otpada. Poziv na našu eko akciju objavljen je na mrežnim stranicama OŠ Brda, portalu i tisku Slobodne Dalmacije, Facebook stranici Gradski kotar Brda te Facebook stranici Split i okolica. Zahvaljujući zajedničkim snagama, uspjeli smo zbrinuti oko 100 kg električnog i elektroničkog otpada. Također smo sudjelovali u ovogodišnjoj Digitalnoj čistki tijekom koje smo očistili 674,42 GB digitalnog otpada te time smanjili emisiju CO2 za 168 kg godišnje. Prijavili smo podatak o očišćenom digitalnom otpadu koordinatoru akcije, Udruzi Žmergo iz Opatije, te globalnom koordinatoru, organizaciji Let’s do it World!
Nakon uspješne akcije prikupljanja EE otpada, učenici sedmih i osmih razreda prisustvovali su predavanju na temu “Čisto podzemlje”. Predavanje, koje se održalo u atriju škole, organizirala je volonterska speleološka inicijativa pod istim nazivom.
Naša hvalevrijedna inicijativa u sklopu Projektnog dana '"Otpad nije smeće!" podržana je u lokalnim medijima (Vijesti TV Jadrana i TV Jadran Split Info 14. 3. 2024.).
Naziv projekta: Kampanja „Svjetski dani akcije“
Tema projekta: „Planet protiv plastike“
Opis projekta:
Učenici i djelatnici OŠ Brda uključili su se u kampanju „Svjetski dani akcije“ s ciljem borbe protiv plastike i klimatskih promjena. Povodom Dana planeta Zemlje u školi su provedene različite eko aktivnosti.
Učenici 1. b, 3. c i 4. c sa svojim učiteljicama prvo su očistili školski vrt, a zatim pripremili gredice za sadnju povrća. Učenici koji pohađaju satove izvannastavne aktivnosti Pirografija pripremili su drvene ploče za gredice u školskom vrtu. Dotrajale ploče su zamijenjene ili obnovljene.
Provedena su 2 integrirana nastavna dana u 1. b i 3. c. Uz čišćenje gredica i skupljanje smeća izvodili su prigodne igrokaze, pisali eko poruke te uredili razredni pano „Vesela djeca u veselom proljetnom okruženju“.
U sklopu nastave engleskoga jezika učenici predmetne nastave su čitali tekstove o 3R načelu te izradili letke s primjerima kako reducirati (smanjiti) otpad (Reduce), ponovno ga iskoristiti (Reuse) i reciklirati (Recycle).
Dana 23. travnja 2024. u okviru ovogodišnjeg Festivala znanosti, znanstvenica dr.sc. Sanda Skejić iz Instituta za oceanografiju i ribarstvo održala je predavanje „Plankton: nevidljivi pametnjakovići“ u našoj školi. Kroz ovo predavanje učenici predmetne nastave otkrili su zašto je plankton značajan za život u moru te kako se prikupljaju i analiziraju uzorci u laboratoriju Instituta. Naučili su da čak i sateliti mogu mjeriti količinu plankotna u moru te su saznali još puno toga o životu u moru i prijetnjama globalnog zatopljenja.
Dana 25. travnja 2024. održana je radionica „Klimatske promjene i ugljični otisak“ za učenike 7. a razreda u organizaciji Crvenog križa Split. Učenici su potaknuti na razmišljanje o uzrocima i posljedicama globalnog zatopljenja te važnosti smanjenja ugljičnog otiska.
Učenici 4.b su, na satovima INA-e sudjelovali u kampanji „Svjetski dani akcije“ recikliranjem predmeta koje svakodnevno upotrebljavamo. Stvorili su koristan predmet koji će ih uvijek podsjećati na trud i zalaganje koje su uložili kako bi pomogli našem planetu.
U okviru ovogodišnje teme Dana planeta Zemlje, „Planet protiv plastike“, dana 4. svibnja 2024. (subota) organizirali smo akciju čišćenja plaže Stinice u suradnji s Gradskim kotarom Brda i Pomorsko športsko ribolovnom udrugom Stinice. U akciji je sudjelovalo gotovo 80 učenika OŠ Brda (4.-8. r.), ravnateljica Katarina Zelić, učiteljice članice Ekoodbora te brojni roditelji i volonteri Udruge.
Akcija je dar našem Gradu povodom Sudamje i dio je kampanje s ciljem borbe protiv klimatskih promjena: #MyActionsMatter# GlobalActionDays #GreeningEducation.
Ponosni smo što smo našom akcijom pomogli očuvanju okoliša za dobrobit našeg Grada i planeta Zemlje.
Sve aktivnosti prijavljene su svjetskom koordinatoru za Ekoškole (FEE- Zaklada za odgoj i obrazovanje za okoliš) te smo dobili potvrdu o sudjelovanju.
Promicanje zdravih životnih navika: poticanje učenika na usvajanje zdravih prehrambenih navika, redovitu tjelesnu aktivnost i brigu o mentalnom zdravlju. Edukacija učenika o važnosti zdravlja: pružanje informacija o važnosti zdravlja i dobrobiti, uključujući prevenciju bolesti i održavanje zdravog načina života.
Razvijanje ekološke svijesti: povezivanje zdravog života s očuvanjem okoliša, kao što je konzumacija lokalno uzgojene hrane i smanjenje otpada (kompostiranje, recikliranje i prenamjena); sudjelovanje u školskim i lokalnim inicijativama koje promiču zdrav život i očuvanje okoliša.
Izgradnja vanjske učionice: poticanje učenika na boravak na otvorenom doprinosi tjelesnom i mentalnom zdravlju te povećava svijest o važnosti očuvanja prirode.
Poticanje odgovornosti, ideja, kreativnosti i poduzetništva
Provoditi temu kroz nastavne jedinice, predavanja i akcije u školi.
Tijekom školske godine 2024./2025.
Provođenje istraživanja o hrani koju učenici jedu za marendu. Učenici dobivaju školske marende, ali ih ne jedu svi pa nas zanima što učenici jedu umjesto toga. Analiza i predstavljanje rezultata na roditeljskim sastancima, sjednicama Ekoodbora i na Učiteljskom vijeću.
Čuvamo prirodu, složno radimo,
Zelenu budućnost za Zemlju gradimo!
Slijedite naš put, zajedno smo jači,
Brigom o prirodi, sreću ćemo naći!
Baterije skupi, naš sapun kupi
lavandu voli, kao more zrno soli.
Zašto, zato
jer je nastavnik rek'o tako.
Slušajte, slušajte ovo su Brda
splitska, splitska ekološka Brda.
Smeće, smeće mi nećemo,
to je vrlo jednostavno rečeno.
OŠ Brda škola je eko
Čak je to moj prijatelj rek'o.
Bio, bio to je naša strast
zdrava hrana za naš rast!
Možda je ovoj našoj himni kraj,
ali znaj Brda su ekološki raj.