Ekoškole
Naziv projekta: Together in Environmental Solutions Learning Activities (TESLA)
Tema projekta: Obnovljivi izvori energije
Opis projekta:
Trogodišnji Erasmus+ KA2 projekt školskog partnerstva „Together in Environmental Solutions Learning Activities" (TESLA) kojem je Tehnička škola u Požegi bila koordinator trajao je od 2019. do 2022. godine.
U projektu su sudjelovale škole:
Projekt je kod učenika potaknuo svijest o održivom razvoju kroz korištenje obnovljivih izvora energije i savjesno korištenje energije. Također je istražena i upoznata energetska situacija u Europi, dan pregled energetskih resursa, njihova upotreba i ograničenja.
Nikola Tesla bio je veliki ekolog, vrlo zabrinut činjenicom da ljudi previše troše na resurse našeg planeta. Stoga, projekt je dijelom posvećen znanstveniku Nikoli Tesli, njegovom životu, radu i izumima. Bio je to još jedan način povezivanja sadržaja fizike, energetike, elektrotehnike i ekologije.
Kroz projekt je pokazana praktična veza između nekih teorijskih tema i stvarnosti, razvijale su se vještine poput timskog rada, prilagodljivosti, mentalne spretnosti, rješavanja problema. Implementirane su komunikacijske vještine počevši od osnovnog razumijevanja svih partnerskih jezika; promovirano obrazovanje usmjereno na učenike i temeljeno na svakodnevnom životu. Dijeljene su najbolje prakse, jačajući suradnju između srednjih škola i institucija važnih za energetiku i ekologiju te razmjenu dobre prakse na europskoj razini.
Aktivnosti učenja, podučavanja i osposobljavanja u projektu:
Mrežna stranica projekta: https://teslaerasmus.eu/
Rezultati projekta: https://teslaerasmus.eu/index.php/outcome
Naziv projekta: Water of our Rivers
Tema projekta: Biološka raznolikost i zaštita voda
Opis projekta:
U međunarodnom eTwinning projektu „Water of our Rivers“ četiri europske škole putem interneta su komunicirale, surađivale, dijelile sadržaje i učile jedna od drugih. Projekt je proveden 2016./2017. školske godine.
Škole partneri bile su: Střední průmyslová škola stavební - Prag (Češka), I.E.S. "F.P. Lumbier" - Lumbier (Španjolska) i LEGTA de Vendôme - Vendome-Cedex (Francuska). Svi smo iskazali nadu u nastavak suradnje kroz buduće međunarodne projekte.
Projekt je učenicima pružio mogućnost usporedbe uloge, utjecaja i značenja rijeka pojedinih država. Kroz opis i analizu života uz rijeku, učenici su proučavali i otkrivali kulturno povijesne podatke, potrošnju vode u svakodnevnom životu i industriji, korištenje vode u proizvodnji energije i poljoprivredi, turizam i rekreaciju, biološku raznolikost te zaštitu voda.
Kroz ovaj jednogodišnji projekt učenici su unaprijedili svoje digitalne, jezične i interkulturalne vještine. U sigurnom mrežnom okruženju putem eTwinning alata TwinSpace, međunarodni projekt potiče učenje i podučavanje te podržava međukulturnu i međunarodnu suradnju učenika i nastavnika.Tijekom projekta učenici su imali brojne aktivnosti i zadatke, među njima: predstavljanje škole i grada, analiza i ispitivanje kvalitete vode, digitalna izložba fotografija o rijekama, izrada i rješavanje kvizova.
Učenici su posjetili Službu za zdravstvenu ekologiju Zavoda za javno zdravstvo Požeško-slavonske županije, kako bi upoznali postupak ispitivanja kvalitete vode, centralni uređaj za pročišćavanje otpadnih voda - CUPOV "Požega" na lokaciji Vidovci kao i malu hidroelektranu na rijeci Orljavi u Pleternici.
Naziv projekta: Eko kreativne radionice
Tema projekta: Recikliranje otpadnih materijala
Opis projekta:
Na poticaj učenika Roberta Martinovića i njegove mentorice profesorice Marine Mirković, u Tehničkoj školi 18. svibnja 2018. godine održane su eko kreativne radionice. Robert je sudjelovao na Državnom natjecanju Opisujemo sustave u Rijeci s radom Gospodarenje otpadom. Kako bi smanjili količinu otpada, odnosno ponovno stavili u uporabu odbačene predmete, odlučili smo realizirati radionice s ciljem razvoja kulture življenja s prirodom te kreativnog pristupa recikliranju otpadnih materijala čime doprinosimo i očuvanju okoliša.
Učenike je oduševilo stvaranje brojnih kreacija od različitih materijala. Tako su izradili vesele mozaike od plastičnih čepova i kartona, kućicu od sladolednih štapića, nakit i privjeske od matičnih ploča računala. Od starih, neispravnih i nepotrebnih CD-ova i DVD-ova nastala je velika svjetlucava riba. Žarulje su oživjele u simpatičnim paucima i šarenim balonima. Tipke sa starih tipkovnica šalju mudre poruke, smjestile su se u velikoj mapi svijeta i odbrojavaju vrijeme na zlatnom satu od CD-a. U novonastaloj elegantnoj posudi od plastične boce posađena je nježna biljka, a kutijice načinjene od starih disketa čekaju svoje kaktuse.
Pri puta u Tehničkoj školi povezali smo više nastavnih predmeta (među njima računalstvo, matematika, radioničke vježbe, engleski jezik) i kroz radionice realizirali brigu o gospodarenju otpadom i zaštiti okoliša. Učenici različitih zanimanja imali su priliku za suradnju i zajednički rad.
Radionice su održane i idućih školskih godina.