loading

Ekoškole

Gimnazija Dubrovnik

Korisnički podaci

Gimnazija Dubrovnik
Frana Supila 3, 20000 Dubrovnik
098645554
ravnatelj@gimnazija-dubrovnik.hr
2026
Priprema statusa
  • Naziv projekta: NAJLJEPŠI ŠKOLSKI VRT U REPUBLICI HRVTASKOJ

    Tema projekta: Zasati drvo ne budi panj

    Opis projekta:

    Uz smokve, šipke, naranče, masline i druge autohtone sorte koje krase vrt Gimnazije Dubrovnik zasadili smo još i stablo rogača. Gimnazijalci koji su članovi grupe "Mladi vrtlari" pokazali su da je učenje u našoj učionici na otvorenom puno ljepše i izazovnije. Njihov rad prepoznali su i u ekološko obrazovnom projektu Hrvatske radiotelevizije ‘Najljepši školski vrtovi’ kojeg HRT provodi u suradnji s Ministarstvom znanosti i obrazovanja te uz potporu Ministarstva poljoprivrede i Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost pa je nastavno na ovaj projkt sadnje u našem vrtu Gimnaziji Dubrovnik za brigu o svom vrtu dodijeljeno je priznanje za osvojeno 2. mjesto u kategoriji očuvanja tradicijskog uzgoja. 

    image

  • Naziv projekta: MY UPCYCLING WORKSHOP

    Tema projekta: SMANJITI ŠETU NASTALU BACANJEM OTPADA

    Opis projekta:

    Upcycling je naziv za ponovno korištenje neiskorištenog predmeta tako što mu se daje drugačija funkcija od njegove glavne namjene. Sudjelujemo u ovom projektu kako bi naši učenici stekli svijest o štednji smanjenjem nepotrebnog korištenja resursa te kako bi razvili izradu novih proizvoda razvijajući kreativne ideje umjesto da te proizvode bacaju. Cilj  je i povećati znanje i osjetljivost naših učenika na štetu koju bacanje otpada čini omogućavajući im da istraže tu štetu koju otpad uzrokuje našem okolišu.

    Ciljevi projekta su:

    • 1. Omogućiti gimnazijalcima kooperativno učenje formiranjem mješovitih  timova.
    • 2. Pružanje mogućnosti učenicima da uče radeći i doživljavajući.
    • 3. Osvjestiti učenike o potrebi zaštite okoliša.
    • 4. Pružiti učenicima svijest o štednji i potaknuti ih da budu proizvođači, a ne potrošači.
    • 5. Osposobiti učenike da se upoznaju s web2.0 alatima i njihovom primjenom na odgovarajući način

    Projekt Gimnazije Dubrovnik započeo je u veljači 2022., kada su se provele aktivnosti inkluzije, i završio je u travnju 2022. U ožujku i travnju nastavljeno je istraživanje štete koje su materijali poput plastike, stakla, papira, tkanine i drva nanijeli okolišu i izrada novih proizvoda. U projektu, uz Gimnaziju Dubrovnik sudjelovali su još i nastavnici i učenici nekoliko škola iz Hrvatske, Italije, Turske i Rumunjske. Više na linku https://www.pictramap.com/app/view?p=8ca454.

    image

  • Naziv projekta: PLASTIČNIM ČEPOVIMA DO SKUPIH LIJEKOVA

    Tema projekta: SMANNJITI ONEČIŠĆENJE PLASTIKOM

    Opis projekta:

    Gimnazija Dubrovnik uključila se u projekt prikupljanja plastičnih čepova kako bi pomogla Udruzi oboljelih od leukemije i limfoma Hrvatske (UOLL). Udruga oboljelih od leukemije i limfoma Hrvatske sa sjedištem u Čakovcu još 1998. god.pokrenula je projekt pod nazivom “Plastičnim čepovima do skupih lijekova”. Sakupljajući plastične čepove činimo dobro za okoliš, a ujedno činimo i hvalevrijedno humanitarno djelo. U projektu su sudjelovali učenici i djelatnici Gimnazije Dubrovnik te na taj način pomogli akciji sprečavanja onečišćenja plastikom, a ujedno  pomogli i djeci oboljeloj od leukemije i limfoma da nabave skupocjene lijekove. 

    image

Korak 1

Članovi odbora

Popis članova Ekoodbora Gimnazije Dubrovnik

1.        Ravnateljica: Katarina Tolja

2.        Predstavnici roditelja: M.S., J.M., N.R., M.T., K.R.

3.        Predstavnici tehičkog i administrativnog odbora: F.J., M.L., I.Š., A.N., K.P., J.R.

4.        Predstavnici stručnog tima: J.Đ., M.C.

5.        Nastavnici: Dora Riha, K.R., Ana Njirić Aleksić, R.G., S.R., Slađana Bošković Bećir, A.Č., A.B., A.L., I.L., I.D., J.M., K.P., K.H., L.J., M.G., M.J.,M.L., N.Č., T.P., S.M.

6.        Predstavnici učenika: Nikola Radović, Mihaela Matić, Nina Arbulić, Lara Tolić, Lara Merdžan, Ana Komnenić, Ana Ivušić

image

Korak 3

Plan djelovanja

„Voda – naša odgovornost: svaka kap je važna”
  • Glavna tema odabrana za ovu školsku godinu je štednja vode, a kao pod teme izabrane su štednja energije i klimatske promjene.
  • Ciljevi koji će učenici postići odabranim zadacima i aktivnostima u ovoj školskoj godini u Gimnaziji Dubrovnik u sklopu projekta Ekoškole su razumjeti važnost vode kao resursa, njezina dostupnost na Zemlji, naučiti kako racionalno koristiti i štedjeti vodu i energiju u školi i kod kuće, povezati lokalne primjere i globalne posljedice klimatskih promjena i naposljetku razvijati ekološku svijest i odgovorno ponašanje prema okolišu.

 

Učenici će se kroz brojne aktivnosti (radionice, diskusije, kvizove, izlaganja, izrada različitog materijala - plakati, brošure...) upoznati s fizikalnim i kemijskim svojstvima vode, kruženjem vode u prirodi, važnosti očuvanja vode, dostupnosti vode na Zemlji, negativnim posljedicama klimatskih promjena na dostupnost i onečišćenje vode te štednjom vode. Teme će se povezati i s potrošnjom vode za dobivanje energije. Time će se i odabrane dvije pod teme obraditi i povezati s glavnom temom za ovu školsku godinu.

Sve navedene aktivnosti provodit će koordinator Ekoškole, nastavnici u Ekoodboru, nastavnici predmeta, izvannastavnih i fakultativnih aktivnosti koji u godišnjem planu i programu imaju temu vode, Ekopatrola te svi učenici Gimnazije Dubrovnik.

Aktivnosti će se provoditi kroz tekuću školsku godinu 2025./2026. u redovnoj nastavi te dodatnim terminima određenima za provedbu pojedinih aktivnosti kao što je to priprema i održavanje radionica, izrada i promoviranje materijala i sadržaja u prostorima škole itd.

Sve provedene aktivnosti pratit će se kroz dnevnik Ekopatrole, izvještaja školskog koordinatora i putem profila na društvenim mrežama. 

Korak 6

Dokumenti

image
image
image
Instagram profil Ekoškole Gimnazije Dubrovnik
https://www.instagram.com/eko.x.gimndbk?igsh=aDc0bWY1dGhtMnc2&utm_source=qr

Projektni dan/tjedan

“Koliko cijenimo vodu” - projektni dan u Gimnaziji Dubrovnik
Kroz ožujak 2026.godine (od 5.3.-20.3.2026.)

Za temu ove školske godine izabrali smo temu vode i podtemu klimatske promjene te smo projektni dan htjeli povezati s navedenim temama.

Odlučili smo se učenicima, nastavnicima i ostalom osoblju Gimnazije Dubrovnik skrenuti pažnju na potrošnju, dostupnost i zaštitu pitke vode, ali provjeriti i koliko svjesno troše vodu u svakodnevnom životu te obilježiti Svjetski dan voda.

Aktivnost smo započeli početkom ožujka izradom plakata za glavni pano u školi. Učenici su najprije obradili različite teme kao uloga vode u životu organizama i ekosustava, hidrološki ciklus (kruženje vode u prirodi), voda kao abiotički čimbenik u ekosustavima, vodeni ekosustavi (rijeke, jezera, močvare, oceani), zagađenje voda, mikroplastika u vodi i njezin utjecaj na organizme, biološki pokazatelji kvalitete vode (indikatorske vrste), voda i klimatske promjene, voda i čovjek te važnost zaštite voda. S tom aktivnosti, učenici su povezali međupredmetne teme iz geografije, biologije, kemije i fizike.

Nakon što su se prisjetili već poznatih činjenica te usvojili novo znanje, krenuli su s izradom plakata s kojim će učenike i nastavnike škole potaknuti na razmišljanje o zanimljivim, ali i zabrinjavajućim činjenicama o dostupnosti, potrošnji i zaštiti vode na Zemlji.

Nakon izrade plakata, sredinom mjeseca krenula je izrada ankete "Koliko cijenimo vodu" s ciljem provjere koliko su učenici u Gimnaziji Dubrovniku osviješteni o raspoloživosti pitke vode u svijetu, ali i potrošnji vode u školi i kod kuće. Pitanja iz ankete i rezultati će biti priloženi među dokumentima. U anketi je sudjelovalo 149 učenika škole, samo neki od rezultata ankete pokazali su da se o pitkoj vodi ne priča dovoljno u školi ni kod kuće. Anketa je poslužila i za daljnje planiranje budućih aktivnosti s kojima bi trebalo sve više educirati učenike o aktualnim problemima nevezanima samo za pitku vodu već i potrošnju energije, klimatskim promjenama, zaštiti okoliša, održivom razvoju itd.

Tijekom izrade ankete, krenuli smo i s izradom letka "Što možeš učiniti TI - svaka kap znači" s ciljem davanja korisnih savjeta učenicima i zaposlenicima Gimnazije Dubrovnik kako i oni mogu pridonijeti pozitivnim promjenama i kroz sitne promjene navika pridonijeti odgovornoj potrošnji vode u svakodnevnom životu. Dan nakon što je zaključeno ispunjavanje ankete, na službeni pano su uz plakat postavljeni i rezultati ankete te su učenici dijelili letke po školi i usmjerili pažnju ostalih učenika na dobivene rezultate.

S obzirom da je Gimnazija Dubrovnik tek u početnim koracima ostvarivanja statusa Ekoškole, ovu godinu te projektni dan smo posvetili preispitivanjem učenika i zaposlenika o važnosti ovakvog projekta s kojim se podiže svijest o jako bitnim temama za nas, naš okoliš i Zemlju. Potaknuli smo učenike na promišljanje o različitim temama, educirali ih o tome te potaknuli da i oni budu dio pozitivnih promjena ne samo u svojoj lokalnoj zajednici nego i globalnoj.

image

Korak 7

Ekokodeks i himna

1. Čuvaj šumu, čuvaj vodu, priroda ti vraća slobodu!

2. Šuma diše - ti živiš više!

3. Gdje je smeće - nema sreće!

Partneri

Partneri Ekoškola

Hvala našim partnerima na izvrsnoj suradnji i potpori pri realizaciji programa međunarodne Ekoškole u Republici Hrvatskoj